Miód naturalny

miód naturalny

W naszym internetowym sklepie ze zdrową żywnością Oliwka24 nasi Klienci znajdą różne rodzaje miodów naturalnych w przyzwoitej cenie. Dodatkowo na naszym blogu znajdą Państwo informacje o właściwościach i zastosowaniach leczniczych miodu akacjowego, miodu spadziowego iglastego, miodu gryczanego, miodu lipowego i miodu wielokwiatowego.

Miód naturalny od wieków cieszy się uznaniem zarówno wśród zwierząt, jak i wśród ludzi. Posiada przyjemnie słodki smak i charakterystyczny zapach. Jest on skarbnicą prozdrowotnych substancji o wielu właściwościach leczniczych. Niestety często prawdziwy miód mieszany jest ze sztucznym. Po czym więc poznać ten właściwy, prawdziwy?

Miód naturalny a sztuczny

Naturalny miód z czasem krystalizuje, a sztuczny ma zawsze płynną konsystencję. Prawdziwy będzie rozpuszczać się nierównomiernie, tworząc smugi w wodzie, a sztuczny rozpuści się szybko i równomiernie. W sztucznym nie ma także żadnych grudek.

  • jak rozpoznać?

Na półkach sklepowych nie brakuje miodów rozwodnionych, czy też dosładzanych cukrem. Nieświadomi klienci nierzadko są oszukiwani przez nieuczciwych sprzedawców i kupują chiński miód, który z prawdziwym miodem nie ma za wiele wspólnego. Jeśli po wlaniu łyżeczki miodu do zimniej wody zacznie on wolno i nierównomiernie opadać, to jest do dobry znak. Sztuczny miód spływa równo i szybko się rozpuszcza. Innym testem jest dotknięcie miodu rysikiem miękkiego ołówka. Naturalny miód nie zmieni koloru, a sztuczny ściemnieje.

Jakość miodu

Zasada jest taka, że im ciemniejszy miód, tym więcej zawiera składników mineralnych. W składzie miodu naturalnego (prawdziwego) znajdują się węglowodany, olejki eteryczne, polifenole, kwasy organiczne, witaminy A, B2, C, PP oraz fosfor, żelazo, magnez, nikiel, kobalt, fluor, bar, glin, cynk, molibden, bor i cyna.

  • krystalizacja

Naturalny miód ulega wraz z upływem czasu procesowi krystalizacji. Jeśli więc po paru miesiącach ma nadal płynną konsystencję, najprawdopodobniej został podrobiony.

  • konsystencja

Prawdziwy miód z czasem zmienia stan skupienia z płynnego na stały, a więc gęstnieje i mętnieje.

  • przechowywanie

Miód należy przechowywać w zacienionym miejscu, z dala od promieniowania słonecznego. Optymalną temperaturą jest od 8 do 10 st. C. Najlepszym rozwiązaniem będzie przechowywanie go w lodówce, w szklanym, szczelnie zamkniętym opakowaniu.