Czy warto stosować ostropest plamisty dla ratowania wątroby?

ostropest plamisty na wątrobęOstropest plamisty na wątrobę działa wręcz zbawiennie. Ta niesamowita roślina stosowana była już w Starożytności. Obecnie mówi się o ostropeście coraz więcej, jednakże nie wszyscy wiedzą, że jest to po prostu „zwykły oset”, ale jego właściwości są jednak niezwykłe.Roślina ta wspiera pracę wątroby i procesy detoksykacyjne, a do tego jest niedroga. Z pewnością powinny sięgać po nią osoby spożywające alkohol, kobiety cierpiące na endometriozę i przedłużone miesiączkowanie oraz osoby borykające się z WZW. Lecznicze właściwości ostropestu wynikają z zawartości sylimaryny chroniącej wątrobę przed toksynami i pobudzającej zdolności regeneracyjne tego niezwykle ważnego narządu. Jak zatem działa ostropest plamisty na nasz organizm i dlaczego warto po niego regularnie sięgać?

Jak działa na wątrobę?

Ostropest plamisty posiada wiele prozdrowotnych właściwości, które nie tylko wpływają pozytywnie na wątrobę, ale na cały organizm. Roślina ta wykazuje działanie antyhepatotoksyczne, czyli chroni komórki wątroby przed uszkodzeniem, hamując szkodliwe działanie toksyn, które próbują do nich przeniknąć.

Ostropest działa także cytoprotekcyjnie i antykancerogennie. Sprzyja on więc utrzymaniu homeostazy organizmu i przeciwdziała nadmiernemu namnażaniu się wolnych rodników, które to przyczyniają się do przyśpieszenia procesów starzenia się komórek. Najważniejszym składnikiem w ostropeście jest sylimaryna, czyli związek chroniący wątrobę przed działaniem toksyn.

Roślina ta więc wspiera pracę wątroby i chroni jej komórki przed uszkodzeniami oraz regeneruje ją i zmniejsza ryzyko wystąpienia raka wątroby. Co więcej, ostropest zapobiega również kamicy żółciowej i usprawnia funkcjonowanie żołądka. Warto zatem sięgać po niego w przypadku dolegliwości żołądkowo- jelitowych, wzdęć i zgagi. Dodatkowo łagodzi bóle głowy typu migrenowego i objawy choroby lokomocyjnej.

działanie lecznicze ostropestu plamistego

Ostropest plamisty znany jest również z regulowania czasu krwawienia menstruacyjnego i hamowania krwawień z nosa. Jako, że roślina ta posiada właściwości przeciwzapalne, zapobiega powstawaniu marskości i stłuszczeniu wątroby oraz obniża stężenie cholesterolu we krwi i przeciwdziała wytrącaniu się blaszek miażdżycowych.

Oczyszczanie i regeneracja

Ostropest plamisty ceniony jest ze względu na swoje działanie detoksykacyjne i regenerujące. Chroni on wątrobę przed destrukcyjnym działaniem toksyn i dodatkowo pomaga usunąć je z organizmu. Spożywając ostropest, możliwe jest uchronienie się przed mykotoksynami, pestycydami, dwusiarczkiem węgla i alkoholem.

Okazuje się również bardzo skuteczny, jeśli chodzi o łagodzenie skutków ubocznych farmakoterapii. Roślina ta stymuluje regenerację starych komórek wątroby i jednocześnie wytwarzanie tych nowych.

Sylimaryna znajdująca się w nasionach ostropestu jest silnym przeciwutleniaczem, który podnosi poziom glutationu w wątrobie. Regeneruje i odtruwa wątrobę z zatrucia grzybami, nadużycia narkotyków/leków/alkoholu, chemioterapii, chemii z antybiotyków i cukrzycy.

Ochrona

Obecna w ostropeście sylimaryna chroni komórki wątroby przed wolnymi rodnikami. Jest to antyoksydant silniejszy nawet od witamin C i E. Chroni wątrobę także przez rozwojem nowotworu.

Marskość wątroby

Ostropest plamisty okazuje się być bardzo pomocny przy leczeniu marskości wątroby. Roślina ta sprzyja powstawaniu nowych komórek wątrobowych i wspomaga leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C. Działa przeciwzapalnie i poprawia czynność wątroby.

Naczyniaki

Zwykle w przypadku naczyniaków wątroby nie sięga się po leczenie operacyjne, gdyż są to guzy bardzo dobrze unaczynione i trudne do usunięcia chirurgicznego. Do leczenia i w celach profilaktycznych naczyniaków wątroby stosuje się ostropest plamisty.

Stłuszczenie wątroby

Do stłuszczenia wątroby dochodzi wówczas, gdy na jej powierzchni zgromadzi się tkanka tłuszczowa, czego przyczyną może być nadmierna konsumpcja alkoholu, zmiany metaboliczne, czy wirusowe zapalenie wątroby.

Bardzo duże znaczenie w tej chorobie ma dieta. Ostropest plamisty pomaga zwiększyć produkcję glutationu w wątrobie, który jest silnym przeciwutleniaczem. Przyjmowanie 900 mg ostropestu okazuje się być skutecznym środkiem na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby. Sylimaryna odbudowuje, odnawia i naprawia komórki wątroby.

Torbiele

W przypadku torbieli wątroby bardzo ważne jest to, aby wprowadzić dobrze zbilansowaną dietę, opierającą się na produktach lekkostrawnych i niezawierających dużych ilości tłuszczu. W celu wsparcia pracy wątroby zaleca się  stosować ostropest plamisty mielony od dwóch do trzech razy dziennie w dawce jednej łyżeczki do posiłku.

Dawkowanie, czyli jak stosować ostropest plamisty?

Ostropest dostępny jest pod różnymi postaciami – można kupić całe ziarno czy też ziarno już zmielone oraz olej z ostropestu. Oczywiście dostępne są także drażetki czy kapsułki w aptekach z ostropestem plamistym. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować samodzielnie nalewkę z ostropestu na bazie czystego spirytusu i zmielonych ziaren ostropestu.

wspomaganie wątroby ostropestem

Jeśli chodzi o mielony ostropest plamisty, to można dodawać dwie łyżeczki proszku do herbaty czy też sporządzić z nich napar. W celu uzyskania widocznych efektów, ostropest należy przyjmować regularnie. Chociaż działanie tej rośliny można zauważyć już po około dwóch tygodniach codziennego stosowania, to o skuteczności można mówić dopiero przy długotrwałym przyjmowaniu – co najmniej przez miesiąc.

Jeśli chodzi o skutki uboczne wynikające ze stosowania ostropestu plamistego, to spożywając go w zalecanych dawkach leczniczych, nie trzeba martwić się żadnym szkodliwym działaniem, nawet przy długotrwałym stosowaniu. Warto też wspomnieć o przeciwwskazaniach do stosowania ostropestu plamistego. Nie zaleca się po niego sięgać w przypadku ostrych zatruć. Ostrożność należy również zachować w przypadku kobiet ciężarnych i w czasie laktacji oraz u dzieci poniżej dwunastego roku życia.

Podsumowanie informacji

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów, dlatego też należy zadbać o stworzenie jej jak najlepszych warunków do tego, aby mogła się oczyszczać i regenerować. Gdy narząd ten zaczyna szwankować, można szybko to odczuć w postaci najróżniejszych nieprzyjemnych dolegliwości. Bez sprawnego systemu detoksykacyjnego narażamy się na zatrucie całego organizmu toksynami.

Jako, że ostropest plamisty jest tanim, bezpiecznym i skutecznym sposobem na usprawnienie pracy wątroby, warto wyrobić sobie nawyk codziennego zjadania od jednej do dwóch łyżeczek zmielonego ziarna. W taki oto prosty sposób można chronić ten cenny narząd i dodatkowo utrzymać homeostazę w organizmie.


OPINIE i KOMENTARZE

12345 (2 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Czy warto stosować ostropest plamisty dla ratowania wątroby?
Loading...
  1. Danuta napisał(a):

    Już zapomniałam o ostropeście, którego spożywałam przez ostatnie dwa lata. Dziękuję za wpis, który przypomniał mi o tym, aby na nowo po niego sięgnąć i dlaczego warto.

Dodaj komentarz