Czego jeszcze nie wiemy o soku z pokrzywy?

liść pokrzywyW Internecie i licznych publikacjach można znaleźć mnóstwo informacji dotyczących właściwości zdrowotnych soku z pokrzywy. Choć dla wielu jeszcze osób sok z pokrzyw kojarzy się wyłącznie z czymś absolutnie dziwacznym i nienadającym się do picia, coraz więcej osób na nowo przekonuje się do jego niesamowitej mocy, drzemiącej w jego składnikach.

Sok pokrzywy tak naprawdę nie jest niczym nowym, ani odkrywczym. Pamiętajcie, że o jego znakomitym działaniu dla zdrowia wiedziały już nasze babcie i prababki, które leczyły nim siebie i swoich bliskich.Dziś chcielibyśmy opowiedzieć Wam nieco więcej o soku pokrzywowym. Z pewnością dowiecie się mnóstwa ciekawostek, o których nie mieliście wcześniej pojęcia.

Stosowanie u dzieci

kobieta w ciąży z dzieckiemCzęsto osoby, które stosują sok z pokrzywy do picia mają dylemat, czy można podawać go dzieciom. Literatura fachowa jasno daje do zrozumienia, iż sok z pokrzywy dla dziecka jest jak najbardziej wskazany, jednak należy dawkować go z dużą ostrożnością i wyczuciem. Przede wszystkim ma on służyć uodpornieniu organizmu, w tej roli podaje się go dwa razy dziennie w dawce jednej małej łyżeczki deserowej. Niektórzy zastanawiać będą się, w jakim wieku można zacząć go stosować? Czy sok z pokrzywy dla rocznego dziecka jest tak samo bezpieczny jak w przypadku dziecka starszego? Odpowiedź może być zaskakująca – wszystko zależne jest przede wszystkim od dziecka. Pokrzywa bowiem jest dość silnym alergenem, dlatego okazać może się, iż sok z pokrzywy może pić roczne dziecko, zaś wykluczyć z diety musi je nastolatek. Dlatego też jeśli zamierzacie zastosować kurację pokrzywową, zawsze poradźcie się lekarza pediatry.

Stosowanie w ciąży

Podobnie jak w przypadku dzieci – sok pokrzywowy można stosować w ciąży, jednak pod nadzorem lekarza. Sok ten poleca się przede wszystkim z uwagi na dużą zawartość żelaza i przeciwdziałanie anemii (o tym więcej w kolejnej części). To wspaniały środek przeciwdziałający obrzękom ciała, zwłaszcza nóg. Jednocześnie warto pić go w przypadku dolegliwości żołądkowych. Pity minimum 2 razy dziennie staje się środkiem wspomagającym odporność organizmu. Sok z pokrzywy jest przydatny również w okresie połogu, gdyż wspomaga on laktację. Jednocześnie pomaga wrócić szybko do sylwetki sprzed ciąży.

Sposób na anemię

Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, sok pokrzywowy to preparat idealnie nadający się do przeciwdziałania, a także zwalczania anemii. Zawarte w pokrzywie żelazo jest łatwo przyswajane przez organizm, zaś zawartość mnóstwa innych cennych dla organizmu składników znacznie wpływa na poprawę zdrowia. Zachęcamy więc do sięgania po preparaty tego typu. Szczególnie zasmakować może Wam sok z pokrzywy z miodem i żurawiną, czy sok z pokrzywy z cytryną. Pamiętajcie też, iż w soku tym znajdziecie całe mnóstwo witamin oraz składników mineralnych, które przyczyniają się do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Regularne picie soku pokrzywowego podnosi poziom żelaza, dlatego jest to skuteczny i naturalny środek w walce ze wspomnianą anemią. W przeciwieństwie do wielu innych form, zwłaszcza zaś żelaza podawanego w tabletkach, w tej postaci żelazo przyswaja się znakomicie, tym samym skuteczność stosowania soku z pokrzyw jest wyjątkowo duża.

Jak zrobić sok domowym sposobem

sok pokrzywowy z liściSok ze świeżej pokrzywy przyrządza się bardzo prosto. Najczęściej używa się do jego przygotowania świeże liście oraz pędy – najlepiej jednak przygotować go z samych pędów. Aby przygotować sok, konieczne jest wyciśnięcie go w sokowirówce lub też zmielenie w maszynce. Użyte do przygotowania pędy pokrzywy i liście (około jednego kilograma) należy najpierw umyć. Po przemieleniu należy zalać litrem wrzątku, po czym gotować na ogniu przez mniej więcej 10 minut. Na koniec przecedzić i dodać cytrynę i cukier lub opcjonalnie miód. Aby uzyskać najzdrowszy i co za tym idzie, najlepszy sok, rośliny te należy zebrać w czasie ich kwitnienia. Tak przygotowany naturalny sok z pokrzywy jest środkiem, który posiada wyjątkową moc. Jeśli nie chcemy sami przygotowywać takiego soku, można zakupić go w sklepach ze zdrową żywnością, gdzie dostępny jest sok z młodych pokrzyw, równie zdrowy co ten przygotowywany samodzielnie z pokrzyw pozyskiwanych z czystych terenów. Warto dodać, że sok pasteryzuje się około 20 minut. Temperatura jaką stosuje się do tego celu wynosi 75 stopni Celsjusza.

Tak przygotowany sok z pokrzywy na zimę, czy wiosnę jest kapitalnym środkiem na wzmocnienie całego organizmu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Odchudzanie

Jeśli stosowaliście już mnóstwo nieskutecznych metod odchudzania, warto byście wypróbowali sok z pokrzyw. To idealny wręcz sposób na to, by zrzucić zbędne kilogramy. Dzieje się tak dlatego, że ziele to obniża poziom cukru we krwi, a także wspomaga produkcję hemoglobiny, poprawiając tym samym krążenie. Dzięki temu zyskujemy lepszą wydolność organizmu, co sprzyja spalaniu większej ilości kalorii podczas aktywności fizycznej, a tym samym szybszemu i skuteczniejszemu chudnięciu.

Przechowywanie

Niezależnie od tego, czy przyrządziliśmy sok z pokrzywy i miodu, czy też jest to sok z pokrzywy z żurawiną, powinniśmy przechowywać go w chłodnym miejscu lub też w lodówce. Ważne, by znajdował się on w ciemnym i szklanym naczyniu. Sok z pokrzywy bez alkoholu możemy przechować przez około 5 dni, jednak istnieje możliwość przedłużenia jego żywotności. Wówczas należy zalać go alkoholem.


OPINIE i KOMENTARZE

12345 (Na razie brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz